Regulamin Międzynarodowego Przeglądu Modelarskiego.
Informacje Ogólne
Nazwa: II Międzynarodowy Przegląd Modelarski Bielsko Biała 2017
Termin: 21–22 października 2017 roku;
Miejsce: Z. I. A. D. Bielsko Biała S. A. Al. Armii Krajowej 220, 43-316 Bielsko Biała;
Organizator: Bielska Strefa Modelarska, Stowarzyszenie Sfera Rozwoju Człowieka;
Przepisy porządkowe
- Wstęp dla zwiedzających na teren obiektów na których odbywa się impreza jest bezpłatny.
- Wszystkie osoby biorące udział w imprezie obowiązane są do podporządkowania się nakazom organizatorów.
- Uczestnicy imprezy oraz wszystkie inne osoby, które znajdują się na terenie Hali zobowiązane są stosować się do poleceń służb porządkowych i służb zabezpieczenia modeli.
- Organizator wyznacza następujący porządek organizacyjny oraz części podziału imprezy:
- restrykcyjny podział funkcyjny parkingów na parking dla wystawiających modele;
- odwiedzających imprezę oraz parking dla giełdy modelarskiej;
- korytarz A – giełda modelarska, biuro wystawy, bufet;
- korytarz B oraz Korytarz C – wystawa modeli i klubów i giełda modelarska;
- sala konferencyjna w hotelu – rozdanie nagród – niedziela 23-10-2016.
- Każda osoba biorąca udział w imprezie – i Międzynarodowy Przegląd Modelarski Bielsko Biała 2016 zobowiązana jest do zapoznania się z przepisami regulaminów obowiązujących na terenie obiektu Z. I. A. D. Bieko Biała S. A. oraz Hotelu „Pod Dębowcem” Al. Armii Krajowej 220, 43-316 Bielsko Biała i podporządkowania się bezwzględnie ich zapisom.
- Przystąpienie uczestnika do zawodów oraz wejście na teren któregokolwiek z obiektów na których odbywa się impreza osób odwiedzających, uczestników oraz sprzedawców oznacza jednoznaczną akceptację zapisów regulaminów imprezy oraz obiektów. Jednocześnie wszystkie te osoby zobowiązują się do przestrzegania przepisów BHP, przeciwpożarowych i innych zarządzeń wydanych przez Z. I. A. D. Bielsko Biała S. A. oraz Stowarzyszenie „Sfera Rozwoju Człowieka” w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom znajdującym się w obiekcie.
- Na terenie obiektu znajduje się monitoring wizyjny wraz z zapisem, a nagrania kamer mogą być podstawą do pociągnięcia do odpowiedzialności w stosunku do użytkowników, którzy nie stosują się do regulaminów oraz instrukcji obowiązujących na Hali oraz podczas trwania imprezy. Kierownictwo obiektu gwarantuje, że monitoring prowadzony jest w sposób nienaruszający dóbr osobistych oraz godności użytkowników.
- Za rzeczy wartościowe, pieniądze pozostawione terenie wystawy organizatorzy festiwalu nie ponoszą odpowiedzialności.
- Właściciele stoisk giełdy modelarskiej zobowiązani są do samodzielnego zabezpieczenia zawartości stoiska podczas trwania imprezy oraz jego obsługę.
- Organizator nie ponosi odpowiedzialności za zabezpieczenie zawartości stoisk giełdy modelarskiej i ekspozycji stoisk klubowych.
- Organizatorzy dołożą starań by zapewnić modelom bezpieczeństwo, jednak nie ponoszą odpowiedzialności formalno-prawnej za ich uszkodzenie podczas wystawy.
- Osoby niepełnoletnie uczestniczą w imprezie tylko pod opieką osób pełnoletnich, a opiekunowie ponoszą pełną odpowiedzialność za powierzone ich opiece dzieci i odpowiadają za wszelkie szkody przez nie wyrządzone.
- Na teren imprezy zakazany jest wstęp:
- osobom z przeciwwskazaniami zdrowotnymi,
- osobom chorym na choroby, które mogą być niebezpieczne dla innych uczestników,
- osobom, których stan higieny odbiega od ogólnie przyjętych norm,
- osobom pod wpływem środków odurzających.
- Organizator imprezy nie odpowiada za spowodowane przez zawodników i zwiedzających wypadki, które mogą wynikać ze złego stanu zdrowia poszkodowanych.
- Organizator imprezy może czasowo ograniczyć wstęp na halę podczas trwania imprezy ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa podczas zwiedzania modeli oraz przekroczenia maksymalnej ilości osób uczestniczących w imprezie.
- O wszelkich sytuacjach wypadkowych, zagrażających życiu i zdrowiu uczestników imprezy oraz nieprawidłowej pracy urządzeń należy bezwzględnie powiadomić organizatorów.
- Organizator imprezy może odmówić wstępu na imprezę oraz przebywania na niej osobom:
- posiadającym broń lub inne przedmioty niebezpieczne, materiały, wyroby, napoje, środki lub substancje niebezpieczne,
- zachowującym się agresywnie, prowokacyjnie albo w inny sposób stwarzający zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku imprezy,
- których wygląd zewnętrzny uniemożliwia identyfikację,
- które nie stosują się do obowiązujących regulaminów oraz instrukcji zapewnienia bezpieczeństwa.
- W czasie imprezy Organizator oraz Uczestnicy imprezy, a ponadto inne osoby przebywające na jej terenie, zobowiązują się przestrzegać przepisów ustawy w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
- Organizator zapewnia bezpieczeństwo osobom obecnym na imprezie oraz porządek podczas trwania imprezy, poprzez m. in.:
- własne służby porządkowe oraz osobę wyznaczoną do nadzorowania ich działania podczas imprezy,
- ochronę zewnętrzną podlegającą pod administratora obiektu w którym odbywa się impreza,
- służby zabezpieczenia modeli redukcyjnych oraz powołanie kierownika kierującego tymi służbami.
- służby informacyjne,
- udostępnienie pomocy medycznej oraz zaplecza higieniczno-sanitarnego.
- Zakazane jest niszczenie oznaczeń i tablic informacyjnych, nośników reklamowych, urządzeń i sprzętu znajdującego się na terenie imprezy, parkingach, itp.
- Uczestnicy zobowiązani są korzystać z pomieszczeń sanitarnych wyłącznie zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Zabrania się wnoszenia i posiadania w trakcie imprezy: broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych, wyrobów gastronomicznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych.
- Ponadto zakazuje się wprowadzania psów i innych zwierząt na teren imprezy.
- Służby porządkowe, legitymując się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu, są uprawnione do wydawania poleceń porządkowych osobom zakłócającym porządek publiczny lub zachowującym się niezgodnie z regulaminem imprezy, a w przypadku niewykonania tych poleceń – wezwania ich do opuszczenia imprezy.
- Ocena przedmiotów jako niebezpiecznych należy do służb porządkowych.
Przepisy konkursowe
REJESTRACJA MODELI i OPŁATY
- OGRANICZENIA
- Każdy modelarz może w danej klasie zarejestrować do 5 modeli.
- Modele, które w poprzednich edycjach imprezy otrzymały wyróżnienia lub nagrody specjalne, nie mogą zostać zgłoszone do konkursu.
- REJESTRACJA PRZEZ INTERNET
Modele można zgłaszać do dnia 19-10-2016 do godziny 23:59 poprzez specjalnie przygotowany formularz na stronie konkursu w „Sekcja zawodnika”. Formularz dostępny po zalogowaniu się na swoje konto.- Przy rejestracji konta należy podać imię i nazwisko oraz datę urodzenia, na podstawie której zawodnik zostaje automatycznie zakwalifikowany do danej grupy wiekowej SENIOR (powyżej 18 lat), JUNIOR (14-17 lat), MŁODZIK (do 13 lar).
- Zawodnik otrzymuje mailem potwierdzenie rejestracji konta oraz potwierdzenie rejestracji każdego modelu wraz z numerem startowym. Nie ma potrzeby drukować kart ani potwierdzeń – karty startowe drukuje organizator.
- Można zarejestrować model przez internet “na zapas” i nie pojawić się na konkursie. Nie stanowi to problemu organizacyjnego.
- Zachęcamy wyłącznie do rejestracji internetowej!
- REJESTRACJA NA MIEJSCU
Rejestracja na miejscu będzie udostępniona w przeddzień wystawy tj. piątek 21 października roku od godziny 17:00 do godziny 20:00 oraz w dniu 22 października 2016 (sobota) do godziny 13:00*.
UWAGA! w przypadku dużej ilości zgłoszeń, ze względów technicznych (wprowadzenie danych, wydruki kart startowych i potwierdzeń) organizator zastrzega sobie możliwość wcześniejszego zakończenia rejestracji. - OPŁATY
Opłata startowa wynosi 10 zł dla seniorów bez względu na ilość zgłoszonych modeli. Młodzicy i juniorzy są zwolnieni z opłaty startowej.
OCENA MODELI – SKŁADY SĘDZIOWSKIE
- Modele będą oceniane przez komisję sędziowską. w czasie oceny komisja będzie zwracać szczególną uwagę na:
- staranność wykonania oraz poprawność geometryczną
- stopień skomplikowania modelu
- malowanie i oznakowanie
- wkład pracy własnej
UWAGA! Jeżeli waloryzowana część modelu jest ukryta w środku modelu modelarz chcący zwrócić uwagę na waloryzacje powinien dołączyć dokumentacje fotograficzną z etapu budowy waloryzacji.
- Komisje sędziowskie będą się składać z min. 3 osób.
UWAGA – Obowiązuje zasada nie sędziowania modeli przez osobę sędziego startującego w danej klasie startowej. - Osoby bezpośrednio związane z organizacją zawodów nie mogą wystawiać modeli w konkursie.
- W każdej z kategorii startowych przyznawane są maksymalnie 3 wyróżnienia. Jedna osoba może otrzymać tylko jedno wyróżnienie w danej klasie.
- Dopuszcza się aby osoby z młodszych grup wiekowych startowały w starszych kategoriach (np. młodzik wystawia swoje prace w kategorii dla juniorów), sytuacja odwrotna jest niedopuszczalna.
- Wyboru kategorii dokonuje modelarz przy rejestracji. Wszelkie sprawy sporne rozwiązywane są na miejscu, w obecności Przewodniczącego Komisji Sędziowskich
- STANDARD (podkategoria) – model samolotu lub pojazdu, bez otwartych luków, przedziałów, mogą być otwarte włazy załogi w pojazdach, kabiny pilotów w samolotach.
- HI-TECH (podkategoria) – modele z otwartymi lukami, przedziałami, przekroje itd., czyli wszelkie waloryzacje.
- Nagrody nie odebrane przez laureata na ceremonii rozdania nagród nie będą wysyłane.
NAGRODA SPECJALNA “TRZY DIAMENTY”
Trzy diamenty to nagroda specjalna Bielskiej Strefy Modelarskiej przyznawana trzem najlepszym modelom (złoto/srebro/brąz) w kategorii lotnictwo, bez podziału na skalę, gdzie podstawowymi kryterium oceny są:
- poprawność i zgodność z odwzorowanym obiektem udokumentowana przez wystawiającego;
- wkład własny wniesiony w szczegółowość odwzorowania;
- wymagane bydzie od modelarza przedstawienie dokumentacji technicznej, którą kierował się podczas budowy modelu (rysunki techniczne i fotografie obiektu) oraz dokumentacji fotograficznej przebiegu budowy modelu łącznie z porównaniem miniatury do planów oryginału;
- jakość wykonania adekwatna do trudności i skali modelu.
Przy rejestracji internetowej prosimy o dołączenie zdjęcia i krótkiego opisu modelu (skala, firma, użyte materiały itp.).
NAGRODA SPECJALNA “MISZCZ MAKÓLATÓRY”
Nagroda prestirzowa za model, kturen to pionem i poziomem odwzorowania żeczywistości spyha inne modele do kontenera z napisem “Makulatura”, bo som smótne jak zópa rzurek. Co więcej, model winien wynokany być tak, rzebyśmy mósieli fszyskim tómaczyć, rze to tylko karton-makulatura.
PROGRAM IMPREZY
PIĄTEK 20.10.2017
17:00 – 20:00 otwarcie biura wystawy i przyjmowanie modeli.
SOBOTA 21.10.2017
8:00 – 13:00 przyjmowanie modeli wydawanie kart startowych;
9:00 – 18:00 otwarcie wystawy dla zwiedzających, oraz giełda modelarska;
11:00 oficjalne otwarcie wystawy i przywitanie wystawców;
17:45 odprawa sędziowska.
NIEDZIELA 22.10.2017
9:00 – 15:00 zwiedzanie wystawy;
14:00 zawodnicy zbierają się w Sali konferencyjnej w hotelu w celu rozpoczęcia ceremonii rozdania nagród;
15:15 rozpoczęcie wydawania modeli;
09:00 – 13:00 giełda modelarska.
GIEŁDA MODELARSKA
- Giełda modelarska odbędzie się w sobotę w godzinach od 9:00 do 18:00 oraz w niedzielę od 9:00 do 13:00.
- Rezerwacji stoiska należy dokonać nie później niż do dnia 01 października 2016 roku poprzez adres mailowy koordynatora projektu: biuro@mpm.ig.pl.
INFORMACJE DODATKOWE
- Oficjalna strona Międzynarodowego Przeglądu Modelarskiego: www.mpm.ig.pl